Ćmielowskie Spotkanie ze Sztuką Ludową



„ Ćmielowskie Spotkanie ze Sztuką Ludową” – pod takim tytułem odbyła się impreza plenerowa nad zbiornikiem retencyjnym TOPIOŁKI w Piaskach Brzóstowskich 24 czerwca. Zgromadzeni na malowniczo usytuowanym obiekcie uczestnicy mogli zobaczyć występy zespołów ludowych: „Stocaneczka”,
„ Borianki” „Jutrzenka”, obejrzeć wystawę sprzętu i narzędzi używanych dawniej na wsi, wystawę miejscowych twórców ludowych oraz skosztować jadła regionalnego. Dodatkowo został zorganizowany II Gminny Turniej Sołectw Ćmielów 2012. W turnieju udział wzięło 5 drużyn które rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach: slalomie z taczkami, strzelaniu z procy do puszek, konkursie na wianek świętojański czy muzycznej prezentacji sołectwa. Komisja w składzie Waldemar Kacuga – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św., Tadeusz Chmielecki Zastępca Burmistrza Ćmielowa i Mariusz Pasternak – Radny Rady Powiatu w Ostrowcu Św. i pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach po przeprowadzeniu zgodnie z Regulaminem wszystkich konkurencji Turnieju przyznała I miejsce Sołectwu w Piaskach Brzóstowskich.
II miejsce przypadło Radzie Osiedlowej nr 2 w Ćmielowie, III Sołectwu Stoki Stare, IV Radzie Osiedlowej nr. 3 w Ćmielowie i V Sołectwu Ruda Kościelna.
Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy pamiątkowe, bony towarowe o wartościach 500,300,200 i 2 po 100 zł. a finałowa trójka puchary.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem SYSTEM BAND.
Organizatorem był Dom Kultury im. W. Gombrowicza w Ćmielowie i Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie. Partnerem SZWiGK w Ćmielowie.
Impreza została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013, Działanie 4.1
„ wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w ramach IV etapu operacji
„ Wsparcie zespołów ludowych działających na terenie gminy Ćmielów”.
W I etapie operacji zespoły ludowe otrzymały przeszkolenie muzyczne i wiedzy pod kątem folklorystycznym z uszczegółowieniem folkloru rodzimego. W II etapie zostały zakupione zapaski jako brakujące elementy do stroju ludowego zespołu „ Stocaneczka”. W III etapie uczestnicy wzięli udział w wyjeździe studyjnym w Góry Świętokrzyskie gdzie wzięli udział w grze terenowej opartej na legendach świętokrzyskich, zwiedzili osadę średniowieczną w Hucie Szklanej oraz pokosztowali jadła regionalnego i otrzymali wiedzę na temat środków unijnych dzięki którym powstały tamtejsze atrakcje turystyczne: osada średniowieczna i gra terenowa.
Organizatorzy pragną podziękować Paniom: Eleonorze Skalskiej, Marii Gębce, Urszuli Kurpias, Zofii Kucharczyk, Marcie Szczygieł, Panu Jarosławowi Gryzowi, Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie Pani Ewie Cieśniewskiej, Dyrektor Gimnazjum w Ćmielowie Pani Izabeli Pradze za użyczenie przedmiotów potrzebnych do zorganizowania imprezy.

Wygenerowano w sekund: 0.01
1,164,729 Unikalnych wizyt